
Välkommen!
Jag heter Per-Olof Hedvall och är ämnesföreträdare för Certec. Min forskning handlar om tillgänglighet, framför allt rör mina arbeten familjer som har barn med omfattande funktionsnedsättningar.
Jag har också ett engagemang för Föreningen Furuboda, där jag arbetar som forskningskoordinator. Se mer om Furuboda nedan och på www.furuboda.se.
SID - Sinnlighet Interaktion Delaktighet. Jag är projektledare för SID-projektet, som handlar om interaktiva upplevelserum. Läs mer om SID på projektets webbplats: sid.desiign.org.
DIKO - Den Digitala Kontaktboken. DIKO-projektet handlar om digitala kontaktböcker för barn med utvecklingsstörning och deras familjer, vänner och skolpersonal. Jag arbetar som tekniskt ansvarig i projektet. Läs mer om DIKO på projektets webbplats: www.diko.nu.
Jag handleder just nu dessa doktorander:
Eva Flodin (huvudansvarig för den dagliga handledningen)
Henrik Svarrer Larsen (huvudansvarig för den dagliga handledningen)
Linnéa Eklöf (huvudansvarig för den dagliga handledningen)
Delphine Szymczak (bihandledare)
Den 4:e december 2009 försvarade jag min doktorsavhandling "The Activity Diamond – Modeling an Enhanced Accessibility". Opponent var professor Viktor Kaptelinin, Informatik, Umeå Universitet. Professor Bodil Jönsson på Certec har varit min handledare och professor Eva Björck-Åkesson vid Högskolan i Jönköping min bihandledare.
Läs mer om avhandlingen här: Aktivitetsdiamanten. Den går också att ladda ner i PDF-format:
Avhandlingen på svenska: Aktivitetsdiamanten - modellering av en vidareutvecklad tillgänglighet (5,3 Mb)
Thesis in English: The Activity Diamond – Modeling an Enhanced Accessibility (4,6 Mb)
Min licentiatuppsats heter "Situerad Design för Alla - Till Improvisationens Lov". Jag försvarade uppsatsen 2007-10-17.
Läs mer om licentiatuppsatsen här: Situerad Design för Alla - Till Improvisationens Lov. Licentiatuppsatsen går också att ladda ner i PDF-format:
Situerad Design för Alla - Till Improvisationens lov (7,5 Mb)
Jag är mycket intresserad av nya interaktiva kommunikationsmedier och nya former för alternativ och kompletterande kommunikation (AKK) som möjliggör samspel mellan barn med omfattande funktionshinder och deras familjer. Jag är mycket engagerad inom AKK-området och har bland varit ordförande för ISAAC-Sverige. ISAAC är en världsomspännande intresseförening för AKK. Just nu sitter jag med i ISAACs internationella råd. Mer information om ISAAC finns på www.isaac-sverige.se samt www.isaac-online-org.
De senaste åren har jag arbetat mycket med hur kommersiella datorspel kan anpassas så att även personer med funktionshinder kan spela dem. Jag ledde under åren 2002-2004 det prisbelönta projektet Interagera, där bland annat Spelhålan ingick som en del. På www.funkaportalen.se/Tema/Spel/ finner du mer information om anpassad styrning av datorspel, speltester och en hel del annat.
Jag är också anställd av Föreningen Furuboda, som är en ideell förening med omfattande verksamhet för personer både med och utan funktionshinder. Furuboda, som arbetar mycket i projektform, har en separat projektavdelning vid namn Furuboda KompetensCenter, där jag var chef år fram tills att jag började arbeta på Certec år 2006. Mer information om Furuboda, projekten med mera finner du på www.furuboda.se.
Frågor om innehållet: lena.leveen@certec.lth.se
Webbtekniska frågor: webmaster@lth.se
Senast uppdaterad: 2013-05-15

Per-Olof Hedvall
ämnesföreträdare, tekn dr
Tel: 046 222 40 94
___________________________
Certec
Institution för designvetenskaper
Lunds Tekniska Högskola LTH
Lunds universitet
Box 118, 221 00 Lund
Besök: Sölvegatan 26, Lund
» Publikationslista
» Curriculum Vitae
Intresseområden
Alternativ och Kompletterande Kommunikation, Speltillgänglighet, Interaktionsdesign, Kulturhistorisk aktivitetsteori.